KOT BRYTYJSKI DŁUGOWŁOSY — BRITIS HIGHLAND (BRYTYJSKI DŁUGOWŁOSY)
Kot brytyjski długowłosy (Highland, British Longhair) należy do rasy brytyjskiej, choć ma zewnętrzne różnice.
W ostatnich latach miłość do długowłosych Brytyjczyków znacznie wzrosła, stały się modne i bardziej poszukiwane. Coraz większą wagę przywiązuje się do różnorodności umaszczenia, struktury sierści i ogólnie typu.
DŁUGOWŁOSY BRYTYJSKI — INNA RASA?
Wiele osób myli rasy i myśli, że kot brytyjski długowłosy to odrębny gatunek lub nawet inna rasa, jednak pomimo zewnętrznych różnic tak nie jest.
Kot brytyjski długowłosy może mieć imiona odpowiadające temu typowi sierści:
- góral (góral);
- nizinny (nizinny);
- brytyjski (britanica).
HISTORIA RASY KOTÓW DŁUGOWŁOSOWYCH
Pomimo oszałamiającego wyglądu i urody długowłosi krewniacy byli przez długi czas „eliminowani” z rasy i nie byli uznawani przez organizacje felinologiczne. Po wielu latach istnienia rasy stowarzyszenie EGCA (Niemcy) jako pierwsze uznało rasę. Dlatego od 2002 roku długowłosy Brytyjczyk został oficjalnie wpisany do rejestru ras.
Nieco później (w 2004 roku) została uznana w USA (stowarzyszenie TICA), a od 2009 roku koty zyskały uznanie w Europie (stowarzyszenie WCF). Stopniowo długowłosy kot brytyjski został adoptowany przez prawie wszystkie systemy felinologiczne, z kilkoma wyjątkami.
KOT BRYTYJSKI DŁUGOWŁOSOWY ZDJĘCIE OPIS RASY
Koty brytyjskie długowłose, podobnie jak koty krótkowłose, mają ten sam charakter, różnorodność kolorów, czynniki behawioralne. Jednak nadal istnieje kilka różnic.
Prawidłowy kształt głowy brytyjskiej rasy długowłosej ma gładkie kontury pod każdym kątem. |
|
CZOŁO Czoło powinno być zaokrąglone, z płaską powierzchnią między uszami. Prosta linia podbródka z prawidłowym zgryzem powinna być dobrze wytyczona. |
|
PODBRÓDEK Jaki powinien być podbródek: konieczne jest mentalne dopasowanie wąsów i nosa do owalu. Silny podbródek stworzy pojedynczą gładką linię z wibrysami, nie zakłócając jej. |
|
USZY Właściwy układ uszu i kształt uszu w pełnym pysku iz profilu. Z profilu uszy są pochylone pod kątem 35 stopni. |
|
NOS Prosta, cykoria na całej długości. Nie powinien zwężać się w kierunku końcówki. Nos i grzbiet nosa są szerokie. szerokość lusterka nosowego jako grzbiet nosa (nozdrza nie powinny być zwężone). Długość nosa jest średnia, harmonijka w stosunku do długości głowy. |
|
NIEDŹWIEDŹ Odległość między wewnętrznymi kącikami oczu = długość nosa (A=B). Grzbiet nosa jest szeroki. Mostek nosowy powinien wizualnie dostosowywać się do rozmiaru oka (między oczami). |
|
OCZY Powinien być duży, otwarty, okrągły. Oczy są szeroko ustawione według standardów. Źrenice na poziomie wewnętrznej krawędzi uszu. |
|
CIAŁO Brytyjczyk ma zwarte, duże ciało, na krótkich, mocnych kończynach. Ogon: średni (niedługi), gruby, zaokrąglony na końcu. Na wysokość od kłębu do podłogi tułów zajmuje 2/3, a nogi 1/3. |
|
RAMA Zgodnie z normą ciało kota brytyjskiego długowłosego powinno być zwarte na krótkich, mocnych łapach. Nie powinno być zbyt puszyste. Sierść powinna być gęsta, gęsta i miękka w konsystencji. |
GŁOWA
Głowa powinna być duża, szeroka w kościach policzkowych, wyraźnie widoczne są „brytyjskie policzki”. Głowa według standardów powinna być okrągła iz zaokrąglonym czołem (bez dołków).
NOS I MOST
Grzbiet nosa jest szeroki i prosty (nie powinien zwężać się w kierunku nosa). Długość nosa jest średnia. Zarówno wydłużony nos, jak i skrócony (tzw. egzotyczny) nie są uważane za normę.
PODBRÓDEK
Podbródek mocny (ale bez zgryzów).
SZYJA
Szyja jest szeroka i przysadzista.
USZY
Uszy kota brytyjskiego długowłosego są małe, zaokrąglone, szerokie u dołu. Nie powinny wystawać jak „króliczek”, mile widziany jest szeroki zestaw stopni od wylewki w obu kierunkach. Nie powinny też być „zapadnięte” (czyli za niskie).
Uszy powinny harmonijnie przylegać, głowa na zewnątrz tworzy okrąg, poza który uszy lekko wystają.
OCZY
Oczy kota długowłosego powinny być otwarte, duże, okrągłe, szeroko rozstawione.
Brytyjski kolor oczu może być:
- złota miedź (najczęściej, może mieć kilka odcieni);
- zielony (rzadko spotykany kolor oczu, spotykany u szynszyli, również w kolorze złotym i srebrnym);
- niebieski (występuje tylko w kolorach punktowych);
- nieparzystooki (występują u białych kotów — jedno oko jest niebieskie, drugie złote).
Im jaśniejsze i bogatsze oczy, tym lepiej.
ŁAPY
Brytyjczycy na grubych, krótkich nogach są cenieni. Mocne kończyny po raz kolejny podkreślają urodę rasy.
OGON
Jego główną ozdobą jest ogon kota długowłosego. Jak inaczej mówią „paw”!
Oprócz pięknego, zadbanego wyglądu, ogon musi być prawidłowy (tzn. nie może mieć fałd, zgrubień, fok), musi być ruchomy, nie leżeć na grzbiecie.
CIAŁO
Ciało kota brytyjskiego długowłosego powinno być idealnie krępe: szeroki grzbiet, krótkie ciało, mocne, muskularne ciało. Masa mięśniowa powinna być wystarczająca, bez nadwagi. Klatka piersiowa powinna być również dobrze rozwinięta.
Ogólnie Brytyjczyk wygląda na silnego, krępego kota.
WEŁNA
Cechą charakterystyczną rasy jest wełna długowłosych Brytyjczyków.
W rzeczywistości brytyjskie psy długowłose należą do grupy półdługowłosych, z nieco dłuższą sierścią niż koty krótkowłose.
Główne ważne punkty dotyczące wełny:
- wełna jest miękka w dotyku;
- na uszach znajdują się frędzle;
- głowa jest otoczona włosami, co nadaje kufie „słodycz”;
- szyja ma „grzywę” jak u lwa;
- wydłużone włosy są obecne między palcami;
- na tułowiu szata jest nieco dłuższa niż u krótkowłosych;
- ogon puszysty, gęsty, z długimi włosami;
- „kudłaty” nie powinien być zwiększany! To jest ważne.
CHARAKTER DŁUGOWŁOSOWEJ BRYTYJSKIEJ
Charakter długowłosego Brytyjczyka jest miękki, miły, wyjątkowo cierpliwy, arystokratyczny. Jak wszyscy Brytyjczycy, są bardzo dobrze wychowanymi kotami.
Wychowywanie ich jest dość łatwe. Jeśli kilka razy stanowczo powiesz „nie”, kot to zrozumie i będzie dokładnie wiedział, jakiego zachowania od niej oczekujesz. Najważniejsze jest, aby pozostać konsekwentnym w swoim zachowaniu i nalegać na własne.
Koty brytyjskie długowłose to koty o dużej dostojności, jednak absolutnie nie drażliwe. Nawet jeśli zdarzy się sytuacja, w której zbesztasz kociaka lub dorosłego kota, po prostu posiedzą na chwilę w innym pokoju, aby dać ci chwilę na uspokojenie, a potem przyjdą się „przytulić” i zaśpiewać ci swoje piosenki .
Są delikatne, czułe. Kochają dzieci i ich właścicieli. Chodzą z „ogonami” po całym mieszkaniu i lubią uczestniczyć we wszystkich sprawach rodzinnych.
Istnieje teoria, że koty długowłose z natury są bardziej czułe, kontaktowe i dobroduszne niż koty krótkowłose. Nie jest to udowodnione naukowo, a raczej wieloletnia obserwacja hodowców pracujących od wielu lat w tej rasie.
KOLORY KOTÓW BRYTYJSKICH DŁUGOWŁOSOWYCH
Kolory kota brytyjskiego długowłosego są całkowicie identyczne z kolorem kota brytyjskiego krótkowłosego i różnią się jedynie długim włosem. Więcej o kolorach można przeczytać tutaj.
Kot brytyjski długowłosy może mieć dowolny kolor, podobnie jak kot krótkowłosy. Jednak ze względu na to, że «puszystych» osobników jest mało, na razie różnorodność kolorów jest ograniczona i rozwija się i rośnie z każdym dniem. Aby uzyskać określony kolor, należy wziąć pod uwagę genetykę, nosicielstwo genów rodziców, nie tylko w kolorze, ale także w obecności długowłosości.
GENETYKA BRYTYJSKIEJ DŁUGOWŁOSY
Mówiąc konkretnie o genotypie kota długowłosego, o tym, czym się różni, to tylko genom odpowiada za długość sierści:
- L (długie) — krótkie włosy;
- l-długie włosy.
Krótkie włosy to dominujący gen.
Zasady genetyki!
- Z dwóch kotów krótkowłosych może urodzić się kociak długowłosy (gdy oboje rodzice są nosicielami długowłosego, czyli heterozygotami pod względem genu L)
- Dwa długowłose koty nie mogą urodzić krótkowłosego kociaka.
Ogólny wzór na długość włosów może wyglądać następująco:
- LL — kot krótkowłosy, nie jest nosicielem długowłosego;
- Ll — kot krótkowłosy, nosiciel długowłosy;
- ll jest kotem długowłosym.
Do tej pory każdy kot (kociak) może przejść odpowiedni test na noszenie długowłosego. Odbywa się to w specjalnych laboratoriach, które pracują z materiałem DNA (do analizy pobierany jest nabłonek za policzkiem).
KOT BRYTYJSKI DŁUGOWŁOSOWY: ZALETY PIELĘGNACYJNE
Puszyste wyżyny brytyjskie nie wymagają nadprzyrodzonej specjalnej troski o swoją sierść, chociaż nadal istnieje dodatkowa pielęgnacja w porównaniu z krótkowłosymi.
1.Rozczesywanie.
Cała brytyjska rasa słynie z pluszowej sierści i bardzo grubego podszerstka. Pożądane jest codzienne czesanie takiego kota.
Należy to zrobić poprawnie: zaczynając od głowy w kierunku ogona — najpierw przy sierści, potem wzdłuż sierści, tak aby „położyła się”. Musisz rozczesać specjalną szczotką, na końcach włosia której muszą znajdować się kółka ochronne (jak masaż). W ten sposób delikatna skóra i sierść zwierząt domowych nie są uszkodzone.
2. Kąpiel.
Koty długowłose mogą być myte częściej, około 1-3 razy na pół roku.
3. Pielęgnacja.
Codzienna pielęgnacja i dodatkowe wizyty u specjalistów nie są konieczne. Jednak przed wystawą i udziałem w WYSTAWIE nadal zachęcamy do zapisania się do salonu, aby Wasz kotek błyszczał!
4. Strzyżenie.
Koty też nie wymagają pielęgnacji. I może nawet negatywnie wpłynąć na zdrowie Brytyjczyków, bo. bez „warstwy ochronnej” zwiększa się prawdopodobieństwo złapania wirusa.
Koty brytyjskie długowłose są częściej polecane:
- higieniczne strzyżenie (włosy są skracane w okolicy narządów płciowych);
- strzyżenie podczas karmienia kociąt (opcjonalnie).
OSŁONA
Brytyjskie kocięta długowłose praktycznie nie gubią sierści podczas wzrostu. Pierwsze linienie następuje po roku (pierwszej wiosny). Wszystkie baby hair wypadają, dlatego na tym etapie zwierzę należy czesać najdokładniej, aby sierść nie wystawała.
GRZEBIEŃ (SZCZOTKA) DLA KOCIĄT DŁUGOWŁOSYCH
W przypadku kociąt długowłosych zalecamy stosowanie szczotki z długim włosiem.
NAJPOPULARNIEJSZE MITY NA TEMAT KOTÓW DŁUGOWŁOSOWYCH
A teraz trochę ciekawiej.
MIT 1: KOTY DŁUGOWŁOSNE WYRZUCAJĄ WIĘCEJ
To nie prawda. Struktura sierści długowłosych Brytyjczyków jest taka sama jak u krótkowłosych, tylko sierść jest o jedną trzecią dłuższa.
W okresie linienia zaleca się częstsze czesanie kota. I jeszcze jedna miła cecha: włos, który wypadnie „nie kruszy się” jak np. u Persów czy Syberyjczyków, ale długo utrzymuje się w gęstym podszerstku. I jest czesanie kota, wtedy w domu nie będzie w ogóle wełny.
MIT 2: KOTY BRYTYJSKIE DŁUGOWŁOSOWE POTRZEBUJĄ DUŻO PIELĘGNACJI
To też jest złudzenie. Pielęgnacja jest taka sama jak w przypadku krótkowłosych
MIT 3: DOPASOWANIE DŁUGOWŁOSOWYCH BRYTYJCZYKÓW
Nie prawda. I znowu nieprawda.
Brytyjczycy mają specjalną strukturę sierści. Dzięki specjalnej strukturze wełna nie plącze się, nie plącze. Zawsze jest piękna i zadbana.
Jedyne ale: jeśli często głaszczesz zwierzaka i nosisz go na rękach, to sierść staje się bardziej tłusta i opada. Okresowo zaleca się kąpać swojego „puszystego”.
KOT BRYTYJSKI DŁUGOWŁOSOWY: ZDJĘCIE RASY GÓRALSKIEJ W KOLORZE
Z przyjemnością prezentujemy zdjęcia brytyjskich kotów długowłosych — Highlander, Lovelander, British. Wszystkie są różne i piękne na swój sposób. Na zdjęciu różne kolory. Również przedstawiciele rasy, zarówno dorosłe, jak i kocięta brytyjskie.
KOCIĘTA BRYTYJSKIE DŁUGOWŁOSOWE: ZDJĘCIA DZIECKA W WIEKU 1-4 MIESIĄCE
KOTY BRYTYJSKIE DŁUGOWŁOSOWE I KOTY: ZDJĘCIE RASY DOROSŁYCH
Na zdjęciu koty dorosłe i koty w wieku od roku i starsze.
BĘDZIESZ ZAINTERESOWANY: